{{featured_button_text}}
406 logo

Bozeman shooter Rodney Disbrow topped the field at the Butte Trap Club’s annual Copper City Shoot held recently.  Disbrow won a total of five trophies over during the two-day shoot.  He won two doubles trophies, two handicap trophies and the HOA trophy which is awarded to the all-events high shooter. Art Peyton claimed the Copper City Classic ‘300’ Trophy the ‘300’ doubles award plus three other trophies.

Ninety-six shooters fired at over 35,000 clay targets during the weekend.  The field included shooters from Canada, Wyoming, Idaho, Washington and Nevada.

Butte Junior shooter Kohlten Fultz broke the only perfect score in the opening singles event. He also was the runner-up in the handicap event on Saturday. 

Other area shooters who earned trophies over the two-day event included; Brandon Lyons - Butte – Mid Yardage Handicap; Ron Lyons – Butte – Class C Doubles; Dana Miller – Divide – Veteran Singles; Jim Jones – Butte – Class C Singles; Matt Enrooth – Butte – New Shooter Singles; Bill Forrester – Dillon – Vet Singles Sunday; Tim Cassidy – Butte – Long Yardage Handicap

Results:

Butte Trap Club

Copper City Classic

Saturday 200 Doubles

Champion

Rodney Disbrow;Bozeman;194x200

Class A

Art Peyton;Alberta;193x200

Roger Andersen;Sheridan;193x200

Class B

Eric Anderson;Alpine, WY;192x200

Class C

Ron Lyons;Butte;186x200

Class D

Sam Allen;Helena;174x200

Singles

Champion

Kohlten Fultz;Butte;100x100

Class AA

Daryl Shehan;Clyde Park;99x100

Class A

Kermit Chicha;Kalispell;99x100

Class B

Jeffery May;Helena;98x100

Class C

Chet Long;Wyoming;93x100

Class D

Skip Verworn;Helena;96x100

Lady

Tonya Kent;Manhattan;96x100

Vet

Dana Miller;Dewey;99x100

Junior

Zane Hansen;Butte;96x100

NS

Katie Goodheart;Helena;81x100

Handicap

Champion

Sam Allen;Helena;96x100

Runner-Up

Kohlten Fultz;Butte;95x100

18-21 Yds.

Rodney Disbrow;Bozeman;94x100

22-24 Yds.

Brandon Lyons;Butte;95x100

25-27 Yds.

Rod Hickle;Kalispell;95x100

Sunday Singles

Class AA

Art Peyton;Alberta;100x100

Class A

Casey Firestone;Bozeman;100x100

Class B

Mike Ramos;Missoula;97x100

Class C

Jim Jones;Butte;97x100

Class D

Tonya Kent;Manhattan;96x100

Veteran

Bill Forrester;Dillon;100x100

Junior

Hayden Sowa;Black Eagle;92x100

Lady

Diane Peyton;Alberta;97x100

NS

Matt Enrooth;Butte;96x100

Handicap

Champion

Rodney Disbrow;Bozeman;99x100

19-21 Yd.

Mike Ramos;Missoula;92x100

22-24 Yd.

Kermit Chica;Kalispell;96x100

25-27 Yd.

Tim Cassidy;Butte;97x100

Sunday Doubles

Champion

Dan Vogel;Ballantine;99x100

Class A

Art Peyton;Alberta;96x100

Class B

Rodney Disbrow;Bozeman;94x100

Class C

Mike Ramos;Missoula;90x100

Class D

Skip Streett;Alberton;79x100

‘300’ Doubles

Art Peyton;Ballantine;289x300

‘300’ Copper City Champion

Art Peyton;Alberta;290x300

HOA Champion

Rodney Disbrow;Bozeman;673x700

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments