{{featured_button_text}}

At Havre

Men's team scores - Miles Community College 750, Montana 640, Montana State 570, Montana Western 570, Northwest College 170, Montana State-Northern 75.

Women's team scores - Montana State 685, Montana 435, Miles Community College 65, Montana Western 50, Montana State-Northern 30, Northwest College 20.

Men's all-around - Duston Stephens, UM, 300; Travis Schroth, MCC, 255; Dillon Schroth, MCC, 235; Tucker Zingg, UMW, 210; Colt Gardner, UMW, 200; Orry Fruit, MSU, 190; Kevin Peterson, MSU, 150; Ben Ayre, MSU, 140; Kyle Davis, MSU, 140; Colin Andrews, UM, 130.

Women's all-around - Robbi Nace, MSU, 240; Kate Sharon, MSU, 215; Jaclyn Hirschy, UM, 130; Rachel Campbell, MSU, 80; J. Askin, MSU, 60.

Saddle bronc - Cody Terrett, MCC, 134; Travis Schroth, MCC, 119; Dillon Schroth, MCC, 110; Cody Spencer, MCC, 60; Jake Halmes, MSU, 58; Wyatt Adler, UMW, 4.

Bareback - Tucker Zingg, UMW, 126; Jason Mills, MSU, 103; Shannon Rosaaen, MCC, 102; Tyler Bartlelt, MSN, 102; Brendon Lemmon, MCC, 77; Jordan Gill, NWC, 55; Charles Mack, MSN, 48.

Bull riding - Luke Gee, UM, 140; Matthew Triplett, UM, 123; Cayd Kluesner, NWC, 120; Beau Nordahl, UM, 116; Charles Mack, MSN, 66; Troy Nahrgang, UMW, 64; Troy Vernon, NWC, 64; Bill Siebrasse, MSU, 61.

Tie-down roping - Orry Fruit, MSU, 25.5; Duston Stephens, UM, 28.4; Ben Ayre, MSU, 30.1; Andrew Olson, MSU, 29.6; Colt Gardner, UMW, 31.0; Colin Andrews, UM, 36.4; Tucker Zingg, UMW, 13.1; Ty Fischer, Little Big Horn, 14.0.

Steer wrestling - Duston Stephens, UM, 9.4; Reef Mills, UMW, 12.6; Kevin Peterson, MSU, 13.0; Kyle Davis, MSU, 14.1; Ben Ayre, MSU, 5.4; Weston Zupan, MSU, 18.2; Grady Johnson, MCC, 14.9; Tucker Marquardt, UM, 6.1; Shawn Hanley, Dawson CC, 6.2.

Team roping - Kody Lahaye-Colt Gardner, UMW, 27.7; Dillon Schroth-Travis Schroth, MCC, 29.6; Emma Edwards-Colin Andrews, UM, 8.3; Troy Nahrgang-Charles Briggs, UMW, 32.3; Edward Davis-Robbi Nace, MSU, 9.4; Kevin Peterson-Trevor Sunvison, MSU, 11.6; Jo Beth Askin-Orry Fruit, MSU, 13.1; Jessica Ehlers-Cole Owens, NWC, 14.7.

Barrel racing - Robbi Nace, MSU, 32.16; Syndee Fjelstad, UMW, 32.49; Jaclyn Hirschy, UM, 33.07; Cody Proctor, UM, 33.23; Kaitlyn Noll, MCC, 38.13; Dannielle Marcin, NWC, 33.52; Kassy Brough, MSN, 38.0; Jo Beth Askin, MSU, 33.72; Rachel Campbell, MSU, 37.93.

Breakaway roping - Kate Sharon, MSU, 6.2; Cheyanna Robinson, UM, 8.1; Melissa Prescott, UMW, 8.8; Tiffany Moullet, MSU, 8.8; Rachel Campbell, MSU, 3.3; Tynel Hough, Dawson CC, 9.0; Jaclyn Hirschy, UM, 3.4; Katelynn Rennaker, MCC, 3.5.

Goat tying - Lexy Rianda, MSU, 18.7; Jessica Picchietti, UM, 19.9; Cassidy Nordahl, UMW, 21.6; Danielle Staudemeyer, MSU, 21.6; Megan Crist, UMW, 23.4; Samantha Gagnon, UM, 21.9; Kate Sharon, MSU, 27.7; Steffani Hofrichter, NWC, 23.3; Rikki Yount, UMW, 25.3.

Justin Boots Championships

At Qwest Center, Omaha, Neb.

Bareback - Semifinals: 1. Justin McDaniel, Porum, Okla., 83, $7,040; 2. Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 82, $5,280; 3. Dusty LaValley, Bezanson, Alberta, 80, $3,520; 4. Steven Dent, Mullen, Neb., 78, $1,760; 5. (tie) D.V. Fennell, Neosho, Mo., and Jason Havens, Prineville, Ore., 76; 7. Ryan Gray, Cheney, Wash., 75; 8. Kelly Timberman, Mills, Wyo., 71. Finals: 1. Steven Dent, Mullen, Neb., 90 points on Beutler & Son's Forward Motion, $13,251; 2. Dusty LaValley, Bezanson, Alberta, 81, $9,939; 3. Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 79, $6,626; 4. Justin McDaniel, Porum, Okla., NS. Total event earnings: 1. Steven Dent, Mullen, Neb., $29,003; 2. Dusty LaValley, Bezanson, Alberta, $19,486; 3. Justin McDaniel, Porum, Okla., $16,896; 4. Wes Stevenson, Lubbock, Texas, $15,909; 5. Ryan Gray, Cheney, Wash., $9,240; 6. Kelly Timberman, Mills, Wyo., $4,224; 7. D.V. Fennell, Neosho, Mo., $2,112; 8. Jason Havens, Prineville, Ore., $1,892; 9. Steven Peebles, Redmond, Ore., $1,452.

Steer wrestling - Semifinals: 1. Todd Suhn, Hermosa, S.D., 3.7 seconds, $7,040; 2. Dane Hanna, Starkville, Miss., 3.8, $5,280; 3. Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 4.0, $3,520; 4. Dean Gorsuch, Gering, Neb., 4.1, $1,760; 5. Shawn Greenfield, Lakeview, Ore., 4.3; 6. Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 6.1; 7. Jule Hazen, Ashland, Kan., 13.9; 8. Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., 14.2. Finals: 1. Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 3.4 seconds, $13,251; 2. Dane Hanna, Starkville, Miss., 3.8, $9,939; 3. Dean Gorsuch, Gering, Neb., 13.2, $6,626; 4. Todd Suhn, Hermosa, S.D., 13.5, $3,313. Total event earnings: 1. Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, $25,747; 2. Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., $15,400; 3. Dane Hanna, Starkville, Miss., $15,218; 4. Todd Suhn, Hermosa, S.D., $12,993; 5. Dean Gorsuch, Gering, Neb., $9,266; 6. Jule Hazen, Ashland, Kan., $9,064; 7. Matt Reeves, Cross Plains, Texas, $5,808; 8. (tie) Stockton Graves, Newkirk, Okla., and Shawn Greenfield, Lakeview, Ore., $4,400; 10. Ethan Thouvenell, Napa, Calif., $1,232.

Team roping - Semifinals: 1. Britt Williams, Hammond, Mont./Bobby Harris, Highmore, S.D., 4.2 seconds, $7,040 each; 2. Clay Tryan, Billings, Mont./Travis Graves, Jay, Okla., 4.7, $5,280; 3. Travis Tryan, Billings, Mont./Rich Skelton, Llano, Texas, 5.2, $3,520; 4. Luke Brown, Stephenville, Texas/Martin Lucero, Stephenville, Texas, 5.7, $1,760; 5. Keven Daniel, Franklin, Tenn./Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., 9.5; 6. Joel Bach, Millsap, Texas/Matt Zancanella, Aurora, S.D., 10.0; 7. (tie) Colby Lovell, Madisonville, Texas/Kory Koontz, Sudan, Texas, and Charly Crawford, Prineville, Ore./Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., NT. Finals: 1. Clay Tryan, Billings, Mont./Travis Graves, Jay, Okla., 4.6 seconds, $13,251 each; 2. Travis Tryan, Billings, Mont./Rich Skelton, Llano, Texas, 5.0, $9,939; 3. Britt Williams, Hammond, Mont./Bobby Harris, Highmore, S.D., 9.1, $6,626; 4. Luke Brown, Stephenville, Texas/Martin Lucero, Stephenville, Texas, NT. Total event earnings: 1. Clay Tryan, Billings, Mont./Travis Graves, Jay, Okla., $35,955; 2. Travis Tryan, Billings, Mont./Rich Skelton, Llano, Texas, $23,930; 3. Britt Williams, Hammond, Mont./Bobby Harris, Highmore, S.D., $16,833; 4. Charly Crawford, Prineville, Ore./Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., $9,504; 5. Keven Daniel, Franklin, Tenn./Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., $6,512; 6. Luke Brown, Stephenville, Texas/Martin Lucero, Stephenville, Texas, $2,816; 7. Colby Lovell, Madisonville, Texas/Kory Koontz, Sudan, Texas, $2,552; 8. Matt Sherwood, Pima, Ariz./Randon Adams, Logandale, Nev., $2,112.

Saddle bronc - Semifinals: 1. Cody Wright, Milford, Utah, 85, $7,040; 2. Jesse Kruse, Great Falls, Mont., 78, $5,280; 3. Jeff Willert, Belvidere, S.D., 68, $3,520; 4. Bradley Harter, Weatherford, Texas, 49, $1,760; 5. (tie) Shaun Stroh, Dickinson, N.D.; Wade Sundell, Boxholm, Iowa; Heith DeMoss, Heflin, La., and Taos Muncy, Corona, N.M., NS. Finals: 1. Bradley Harter, Weatherford, Texas, 80 points on Barnes Pro Rodeo's Cat Power, $13,251; 2. (tie) Jeff Willert, Belvidere, S.D.; Jesse Kruse, Great Falls, Mont., and Cody Wright, Milford, Utah, NS. Total event earnings: 1. Bradley Harter, Weatherford, Texas, $28,446; 2. Jesse Kruse, Great Falls, Mont., $14,432; 3. Taos Muncy, Corona, N.M., $13,434; 4. Jeff Willert, Belvidere, S.D., $7,978; 5. Cody Wright, Milford, Utah, $7,920; 6. Wade Sundell, Boxholm, Iowa, $7,216; 7. Heith DeMoss, Heflin, La., $2,728; 8. Cody DeMoss, Heflin, La., $1,056; 9. Rusty Allen, Eagle Mountain, Utah, $440.

Tie-down roping - Semifinals: 1. Trent Creager, Stillwater, Okla., 7.5 seconds, $7,040; 2. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, 8.1, $5,280; 3. Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., 8.3, $3,520; 4. Trevor Brazile, Decatur, Texas, 11.0, $1,760; 5. Clint Cooper, Decatur, Texas, 14.4; 6. Tuf Cooper, Decatur, Texas, 18.0; 7. (tie) Clif Cooper, Decatur, Texas, and Tyson Durfey, Colbert, Wash., NT. Finals: 1. Trent Creager, Stillwater, Okla., 7.7 seconds, $13,251; 2. Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., 8.6, $9,939; 3. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, 10.5, $6,626; 4. Trevor Brazile, Decatur, Texas, 22.0, $3,313. Total event earnings: 1. Trent Creager, Stillwater, Okla., $23,195; 2. Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., $21,290; 3. Trevor Brazile, Decatur, Texas, $19,680; 4. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, $15,689; 5. Clint Cooper, Decatur, Texas, $13,728; 6. Tuf Cooper, Decatur, Texas, $4,048; 7. Tyson Durfey, Colbert, Wash., $3,784; 8. Ace Slone, Cuero, Texas, $1,232; 9. Houston Hutto, Del Rio, Texas, $880.

Barrel racing - Finals: 1. Lindsay Sears, Nanton, Alberta, 14.45 seconds, $5,000; 2. Trula Churchill, Valentine, Neb., 14.53, $2,750; 3. (tie) Jill Moody, Letcher, S.D., and Sherry Cervi, Marana, Ariz., 14.65, $1,125 each; 5. Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 14.76; 6. Jeanne Anderson, White City, Kan., 15.35.

Bull riding - Semifinals: 1. Wesley Silcox, Santaquin, Utah, 90, $7,040; 2. Tyler Smith, Fruita, Colo., 83, $5,280; 3. Steve Woolsey, Payson, Utah, $3,520; 4. (tie) Bobby Welsh, Gillette, Wyo.; Seth Glause, Rock Springs, Wyo.; Howdy Cloud, Kountze, Texas; Ardie Maier, Timber Lake, S.D., and Kanin Asay, Powell, Wyo., NS. Finals: 1. Steve Woolsey, Payson, Utah, 93 points on 4L Rodeo's Big Iron, $13,251; 2. Wesley Silcox, Santaquin, Utah, 87, $9,939; 3. (tie) Bobby Welsh, Gillette, Wyo., and Tyler Smith, Fruita, Colo., NS. Total event earnings: 1. Steve Woolsey, Payson, Utah, $33,491; 2. Wesley Silcox, Santaquin, Utah, $30,882; 3. Tyler Smith, Fruita, Colo., $11,616 4. Bobby Welsh, Gillette, Wyo., $4,224; 5. (tie) Howdy Cloud, Kountze, Texas, $2,112; Seth Glause, Rock Springs, Wyo., $2,112.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments