Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Scoreboard: High school basketball boxscores (Feb. 20)

Scoreboard: High school basketball boxscores (Feb. 20)

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

Boxscores will be updated as we receive them at 406mtsports.com from across the state.

BOYS 

Class AA

Great Falls 70, Bozeman 33

Bozeman;;6;8;8;11;—;33
Great Falls;;23;16;17;14;—;70

BOZEMAN: Ryan Barnes 8; Brady Lang 7; Tucker Macbeth 5; Ty Huse 4; Bryson Zanto 3; Trent Rogers 2; Padraig Lang 2; Jackson Basye 2.

GREAT FALLS: Drew Wyman 21; Tarel Rollins 19; Levi Torgerson 9; Reed Harris 8; Ryan Krahe 6; Cade Gundlach 5; Hunter Boyd 2.

Billings Skyview 58, Belgrade 39

Belgrade;;5;7;12;15;—;39
Billings Skyview;;15;10;20;13;—;58

BELGRADE: Ta'Veus Randle 23; Kade Schlauch 8; Wyatt Russell 5; Austin Spangler 2; Asher Feddes 1.

BILLINGS SKYVIEW: Ky Kouba 19; Cameron Ketchum 13; Abe Seybert 7; Kaiden Alexander 3; Levi Johnson 2; Trett Moseman 2; Jackson Willems 1.

Kalispell Flathead 50, Helena 47 (OT)

Kalispell Flathead;;15;7;6;11;11;—;50
Helena;;12;4;11;12;8;—;47

KALISPELL FLATHEAD: Joston Cripe 17; Ethan VandenBosch 12; Gavin Chouinard 8; Gabe Adams 8; Luca Zoeller 5.

HELENA: Evan Barber 17; Kaden Huot 13; Sam Norum 7; Austin Zeiler 5; Bergin Luker 5.

Helena Capital 61, Kalispell Glacier 36

Kalispell Glacier;;4;10;9;13;—;36
Helena Capital;;20;4;20;17;—;61

KALISPELL GLACIER: Connor Sullivan 6; Jaxson Olsen 5; Will Salonen 4; Noah Dowler 4; Luke Bilau 4; Jackson Weber 3; Weston Price 3; Colin Presnell 2; Ty Olsen 2; JT Allen 2; Keifer Spohnhauer 1.

HELENA CAPITAL: Brayden Koch 21; Malachi Syvrud 14; Jacob Curry 7; Tyler Tenney 7; Hayden Opitz 7; Trysten Mooney 5.

Great Falls CMR 65, Bozeman Gallatin 51

Bozeman Gallatin;;15;10;14;12;—;51
Great Falls CMR;;13;20;15;17;—;65

BOZEMAN GALLATIN: Eli Hunter 18; Rylan Schlepp 9; Garrett Dahlke 7; Evan Cherry 6; Tyler Nansel 4; Logan Springer 3; Ayden Schonhoff 2; Nolan Gyselman 2.

GREAT FALLS CMR: Trey Wasson 21; Rogan Barnwell 12; Raef Newbrough 7; Deker Rothwell 6; Ben Skaer 6; David Botti-Anderson 5; Tyson Wheeler 3; Cole Taylor 3; Tristan Suden 2.

Class A

Glendive 47, Laurel 40

Laurel;;15;7;9;9;—;40
Glendive;;11;13;11;12;—;47

LAUREL: Richard Cortese 8; Eli Weisenberger 8; Dalton Boehler 8; Kyson Moran 5; Ty Barta 4; Colter Bales 4.

GLENDIVE: Riley Basta 13; Parker Buckley 9; Michael Murphy 8; Taven Coon 7; Max Eaton 6; Jentz Scarpolt 3; Rhett Hoffer 1.

Frenchtown 44, Butte Central 39

Butte Central;;5;9;11;14;—;39
Frenchtown;;8;12;8;16;—;44

BUTTE CENTRAL: Dougie Peoples 20; Kyle Holter 4; Egan Lester 3; Bryan Holland 2.

FRENCHTOWN: Wyatt Hayes 8; Brandon FInley 8; Devin Shelton 8; Jeff Jacobs 6; Carson Shepard 4; Connor Michaud 2.

Polson 51, Ronan 43

Polson;;11;14;14;12;—;51
Ronan;;14;9;7;13;—;43

RONAN: Leonard Burke 14; Elijah Tonasket 13; Marlo Tonasket 7; Girma Detwiler 5; Ruben Couture 2; Zarec Couture 2.

Whitefish 53, Browning 51

Browning;;6;16;11;18;—;51
Whitefish;;12;9;12;20;—;53

BROWNING: Cody Carlson 13; Luke Juneau 10; Joe Bullshoe 9; Jesse Carlson 7; Maurice Redhorn 6; Tommy Runningrabbit 3; Braydes Vielle 2; Thunder Smith 1.

WHITEFISH: Jayce Cripe 19; Bodie Smith 17; Talon Holmquist 8; Logan Conklin 3; Orion Moore 3; Trey Hunt 2; Marvin Kimera 1.

Class B

Rocky Boy 68, Shelby 56

Rocky Boy;;22;8;20;18;—;68
Shelby;;12;17;16;11;—;56

ROCKY BOY: Sean Gibson 20; Joe Demontiney 18; Ben Crebs 10; Nacona Limberhand 9; Teague Stump 7; Kellen Colliflower 4.

SHELBY: Rhett Reynolds 22; Logan Leck 11; Trenton Emerson 9; Kyle McDermott 8; Kolby Lohr 6.

Townsend 55, Jefferson 50

Townsend;;20;9;15;11;—;55
Jefferson;;15;17;10;8;—;50

TOWNSEND: Gavin Vandenacre 16; Devon Zeadow 10; Ryan Racht 8; Aaron Geisser 8; Trey Hoveland 6; Braden Racht 4; Colton Noyes 3.

JEFFERSON: Joe Visser 21; Jake Genger 9; Braden Morris 8; Wade Rykal 6; Trent McMaster 4; Tyler Harrington 2.

Columbus 67, Shepherd 34

Shepherd;;12;8;8;6;—;34
Columbus;;21;14;20;12;—;67

SHEPHERD: Hayes Nydegger 7; Malachi Warneke 7; Colt Hando 6; Sam Stene 6; Beau Coburn 5; Connor Hash 3.

COLUMBUS: Colby Martinez 25; Mason Meier 12; Caden Meier 10; Michael Curl 8; Cale Chamberlin 4; Kaeden Daniels 3; Cash Kramer 3; Chase Anderson 2.

Bigfork 67, Anaconda 48

Bigfork;;16;22;10;19;—;67
Anaconda;;18;7;7;16;—;48

BIGFORK: Isak Epperly 19; Walker Fisher 16; Dane Hanson 15; Bryce Gilliard 7; Cormac Benn 6; Levi Taylor 4.

ANACONDA: Eli Saltenberger 20; Landon Hurley 11; Jacob Greenwood 7; Gabe Galle 4; Braedon Sawyer 3; Dillon Guiberson 3.

Red Lodge 55, Roundup 40

Red Lodge;;13;11;19;12;—;55
Roundup;;8;9;10;13;—;40

RED LODGE: Jay Jetmore 18; Trey Allen 11; Corby Mann 8; Austin Jessen 6; Jacob Stewart 4; Skyler Quenzer 3; Owen Reynolds 2; Thomas Buchanan 2; Tyler Schrowe 1.

ROUNDUP: Kaide Griffith 9; Michael McHenry 9; Jace Lemmel 8; AJ Gray 7; Kylen Wolff 5; Elijah Fish 2.

Glasgow 61, Sidney 60 (2OT)

Sidney;;7;17;17;10;7;2;—;60
Glasgow;;15;13;15;8;7;3;—;61

SIDNEY: LeRoy Kaston 15; Jerome Entz 15; Parker Sinks 14; Boston Peters 8; Chase Waters 3; Ryan McGinnis 2; Riley Jackson 2; Ty Lovegren 1.

GLASGOW: Keigan Skolrud 27; Hunter Collinsworth 15; Dinny Chappell 9; Bergen Miller 7; Trevor Klind 3.

Thompson Falls 80, Florence-Carlton 71

Florence-Carlton;;15;14;22;20;—;71
Thompson Falls;;29;10;21;20;—;80

FLORENCE-CARLTON: JP Briney 15; Jace Pedersen 12; Eli Pedersen 11; Blake Shoupe 11; Levi Posey 9; Beau Neal 7; Creagan Keller 4; Caden Zaluski 1.

THOMPSON FALLS: Nathan Schraeder 21; Kade Pardee 18; Cody Burk 13; Dante Micheli 12; Tristan Subatch 10; Justin Morgan 6.

Malta 47, Wolf Point 30

Malta;;13;7;16;11;—;47
Wolf Point;;6;7;10;7;—;30

MALTA: Pierce Mortenson 15; Connor Tuss 10; Kooper Oxarart 10; Rex Williamson 8; Jared Eggebrecht 2; Darron Messerly 1.

WOLF POINT: Corey Martell 11; Antone Manning 11; Gage Bushman 6; Zander Ackerman 2.

Manhattan 60, Fairfield 52

Manhattan;;11;19;16;14;—;60
Fairfield;;16;15;13;8;—;52

MANHATTAN: Caden Holgate 17; Tate Bowler 14; Finn Tesoro 9; Wyatt Jones 8; Corban Johnson 7; Markus Fenno 5.

FAIRFIELD: Conor Murray 16; Guidry Giles 9; Owen Cartwright-Gines 8; Daniel Faith 7; Kaelob Flores 5; Gavin Mills 4; Brayden Kolwyck 3.

District 3B

Lodge Grass 77, Colstrip 70

Colstrip;;21;13;19;17;—;70
Lodge Grass;;25;22;17;13;—;77

COLSTRIP: Caleb Cole 18; Rilee Small-Fisher 17; Kylan Mendoza 14; Jaren KnowsHisGun 6; Kyler Burton 5; Shae Wilkie 4; Sam Wheatley 3; Tyce Casterline 3.

LODGE GRASS: Damon GrosVentre 22; Jadence Archilta 20; Malachi Littlenest 15; DC Stewart 10; Ty Moccasin 7; Daivyon White 3.

Lame Deer 62, Baker 54

Lame Deer;;16;12;10;24;—;62
Baker;;9;15;14;16;—;54

LAME DEER: Journey Emerson 27; David Wick 9; Moses Sanders 8; Kayden Littlesun 6; Jerell Hiwalker 6; Kendall Russell 4; Davin Medicinebull 2.

BAKER: Logan Grahm 19; Jaxon Tronstad 11; Konner Flint 11; Garret Lesh 6; Cooper O'Connor 3; Ethan Gundlach 2; Guy Lesh 2.

District 3C

Scobey 70, Saco-Whitewater-Hinsdale 35

Saco-Whitewater-Hinsdale;;3;11;15;6;—;35
Scobey;;16;10;26;18;—;70

SACO-WHITEWATER-HINSDALE: Jon Rey Taylor 12; Trey Johnson 8; Beau Simonson 7; Randy Gairrett 3; Loden Idler 3; Jesse Lee 2.

SCOBEY: Caden Handran 16; Parker Cromwell 15; Aidan Fishell 14; Jayce Tande 11; Reagan Machart 5; Rio Booth 3; Addison Stentoft 2; Hudson Kjos 2; Boen Tande 2.

Dodson 56, Lustre Christian 42

Lustre Christian;;4;18;10;10;—;42
Dodson;;15;14;13;14;—;56

LUSTRE CHRISTIAN: Cayden Klatt 17; Elijah Lenihan 9; Kaleb Hoversland 5; Jasiah Hambria 4; Kolden Hoversland 4; Alex Chen 3.

DODSON: Zarek Jones 17; Julian Benson 14; Michael Jaynes 12; Jeramiah Benson 6; Alex Werk 5; Dwight Werk 2.

District 4C

Broadus 49, Melstone 48

Broadus;;11;11;11;16;—;49
Melstone;;13;7;10;18;—;48

BROADUS: Dillon Gee 18; Marcus Mader 16; Johnny Richards 6; Wyatt Gee 6; Josh Rasmussen 3.

MELSTONE: Bryce Grebe 20; Gus Adams 9; Tyler Kombol 8; Colby Thurston 5; Abner Strasszer 5; Kerem Kutluk 1.

Ekalaka 35, Wibaux 25

Wibaux;;2;5;12;6;—;25
Ekalaka;;11;7;11;6;—;35

WIBAUX: Birch Obrigewitch 9; Kreed Eskew 6; Colten Miske 5; Garrett Johnson 5.

EKALAKA: Turner Tooke 11; Jaden Pardee 10; Tucker Tooke 7; Shayne Enos 4; Sean Wolenetz 3.

District 6C

Bridger 51, Harlowton-Ryegate 48

Harlowton-Ryegate;;8;16;15;9;—;48
Bridger;;11;12;14;14;—;51

HARLOWTON-RYEGATE: Colter Woldstad 15; Ryan Fenley 13; Joe Alvarez 8; Johnny Mysse 6; Angus Glennie 4; Bergen Mysse 2.

BRIDGER: Baylor Pospisil 19; Jace Weimer 10; Quin Gillespie 10; Lucius Payovich 6; Brandon Klaassen 4; Cooper Frank 2.

Broadview-Lavina 66, Plenty Coups 49

Broadview-Lavina;;9;23;23;11;—;66
Plenty Coups;;6;21;12;10;—;49

BROADVIEW-LAVINA: Kade Erickson 26; Hunter Brown 19; William Sanguins 14; Connor Glennie 3; Gunner Fiske 2; Hank Tuszynski 2.

PLENTY COUPS: Irvin Crow 26; Zane Plainfeather 5; Cyrus Caufield 4; Toko Stops 4; Victor Stewart 4; Sean Longroach 4; River Glen 2.

Plenty Coups 67, Park City 59

Park City;;21;9;14;15;—;59
Plenty Coups;;11;19;19;18;—;67

PARK CITY: Tucker Johnstone 18; Jake Gauthier 14; Ben Kessler 11; Eyan Jordet 8; Zach Downing 2; Aiden Tilzey 2; Wyatt Hamilton 2; Wyatt Story 2.

PLENTY COUPS: Zane Plainfeather 16; Toko Stops 15; Cyrus Caufield 13; Sean Longroach 10; Irvin Crow 5; River Glen 4; Tobias M 2; Victor Stewart 1; Fabian WiseSpirit 1.

District 8C

Winnett-Grass Range 77, Hobson-Moore-Judith Gap 58

Hobson-Moore-Judith Gap;;17;15;15;11;—;58
Winnett-Grass Range;;20;24;16;17;—;77

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Carson Stevenson 15; Carter Derks 9; Rowdy Smith 8; Max Tyler 7; Ashton Deegan 6; Thomas Horan 4; Kaleb Morris 3; Trace Gilbert 2; RJ Granot 2; Heath Drivdahl 2.

WINNETT-GRASS RANGE: Walker Doman 25; Derrik Zimmerman 17; Cy Nunn 13; Brady Bantz 9; Cooper Doman 6; Jace Dunkel 5; Matthew Weller 2.

Hobson-Moore-Judith Gap 58, Geraldine-Highwood 37

Geraldine-Highwood;;11;6;9;11;—;37
Hobson-Moore-Judith Gap;;17;15;15;11;—;58

GERALDINE-HIGHWOOD: Orrin Harris 18; Cole Noble 9; Ian Moline 5; Ryder Zanto 2; Conner Zanto 1.

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Carson Stevenson 15; Carter Derks 9; Rowdy Smith 8; Max Tyler 7; Ashton Deegan 6; Thomas Horan 4; Kaleb Morris 3; Heath Drivdahl 2; RJ Granot 2; Trace Gilbert 2.

Winnett-Grass Range 53, Denton-Geyser-Stanford 41

Winnett-Grass Range;;11;14;15;13;—;53
Denton-Geyser-Stanford;;12;6;11;12;—;41

WINNETT-GRASS RANGE: Walker Doman 26; Derrik Zimmerman 9; Cy Nunn 7; Brady Bantz 7; Matthew Weller 4.

DENTON-GEYSER-STANFORD: Ace Becker 15; Kain Vincent 12; Jace Balbach 8; Colter Howell 2; Axel Becker 2; Justin Dye 2.

District 9C

Fort Benton 57, Chinook 40

Chinook;;10;13;11;6;—;40
Fort Benton;;18;14;12;13;—;57

CHINOOK: Oshar Pula 11; Toby Niederegger 11; Ethan Bell 11; Reese Elliot 6; Ethan Macheod 1.

FORT BENTON: Hayden Diekhans 22; Devin Bird 14; Cody Evans 7; Nick Marias 7; Billy Ullery 4; Jace Thompson 3.

Chester-Joplin-Inverness 52, Box Elder 39

Chester-Joplin-Inverness;;12;18;9;13;—;52
Box Elder;;5;14;11;9;—;39

CHESTER-JOPLIN-INVERNESS: Blake Harmon 20; Kyle Harmon 13; Braden Mattson 9; Kealy Haaland 9; Bryce Ghekiere 1.

BOX ELDER: Tyrus LaMere 10; Gabe Saddler 8; Jayden Jilot 7; Malique Rosette 6; Kayden Duran 6; Jayden Gopher 2.

District 10C

Simms 60, Heart Butte 46

Heart Butte;;16;10;12;8;—;46
Simms;;14;12;17;17;—;60

HEART BUTTE: Cameron Falcon 18; Jordan Calf Looking 10; Dillon Kipp 8; Marcus Rutherford 7; Joe Murray 3.

SIMMS: Caden Smerker 20; Carter McDowell 16; Kaidin Thibert 10; Dallin Nelson 8; Stephen Links 4; Brennyn Rushton 2.

Dutton-Brady 52, Sunburst 34

Dutton-Brady;;11;11;22;8;—;52
Sunburst;;14;8;3;9;—;34

DUTTON-BRADY: Tyler Ellsworth 19; Rylan Doheny 13; Kellan Doheny 7; Tyce Erickson 5; John Baringer 5; Jake Feldmann 3.

SUNBURST: Cade Hansen 14; Josh Kearns 8; Stanley Jarvis 6; Jaden Koon 4; Grady Kerfoot 2.

Dutton-Brady 53, Valier 25

Valier;;7;4;12;2;—;25
Dutton-Brady;;7;11;19;16;—;53

VALIER: Kamden Broesder 13; Brett Stoltz 4; Rylee Gabbard 3; Cam Stoltz 3; Brody Connelly 2.

DUTTON-BRADY: Tyler Ellsworth 13; Rylan Doheny 10; Tyce Erickson 7; Kellan Doheny 7; Jake Feldmann 5; John Baringer 3; Tyson Hemry 2; Gavin Sealy 2; Jay Clark 2; Chance Ostberg 2.

Sunburst 49, Cascade 41

Sunburst;;9;5;22;13;—;49
Cascade;;9;11;7;14;—;41

SUNBURST: Stanley Jarvis 13; Jaden Koon 11; Cade Hansen 10; Josh Kearns 6; Connor Sullivan 3; Connor Magalsky 3; Conlan Kerfoot 3.

CASCADE: Tim Achte 14; Gabe Waters 10; James Lewis 6; Reese Mortag 5; Justin Smith 3; Connor Woodall 3.

District 12C

Twin Bridges 52, Manhattan Christian 44

Twin Bridges;;9;10;16;17;—;52
Manhattan Christian;;4;11;9;20;—;44

TWIN BRIDGES: Matt Kaiser 24; Charlie Kruer 9; Tate Smith 8; Axton Anderson 5; Connor Nye 4; Riky Puckett 2.

MANHATTAN CHRISTIAN: Seth Amunrud 15; Logan Leep 9; Tebarek Hill 7; Mason Venema 6; Caidin Hill 4; Jackson Leep 3.

District 13C

Valley Christian 48, Philipsburg 39

Philipsburg;;9;8;11;11;—;39
Valley Christian;;6;13;8;21;—;48

PHILIPSBURG: Kade Cutler 10; Brian Ward 9; Mayson Palen 7; Andrew Tallon 6; Kai O'Donnell 4; Preston Metesh 3.

VALLEY CHRISTIAN: Riley Reimer 13; Brennan Cox 8; Eyan Becker 8; Micah McCloy 6; Billy Boone 5; Nate Centifanto 5; Zach Streit 3.

Drummond 38, Darby 32

Drummond;;9;6;9;14;—;38
Darby;;8;8;10;6;—;32

DRUMMOND: Trey Phillips 10; Caleb Parke 9; Samuel Bryant 8; Brody Rason 6; Colt Parsons 3; Cooper Bradshaw 2.

DARBY: Cullen Duggan 13; Will Martin 12; Preston Smith 5; Brandon Leavens 2.

District 14C

St. Regis 58, Alberton-Superior 55

St. Regis;;12;17;14;15;—;58
Alberton-Superior;;14;15;21;5;—;55

ST. REGIS: Caleb Ball 19; Andrew Sanford 17; Tanner Day 10; John Pruitt 9; Adam Ball 3.

ALBERTON-SUPERIOR: Aaron Waddle 24; Danner Haskins 13; Orion Plaake 10; Bryan Mask 6; Carson Callison 2.

Charlo 46, Hot Springs 42

Charlo;;7;15;9;15;—;46
Hot Springs;;10;12;13;7;—;42

CHARLO: Phil Marquez 21; Roper Edwards 9; Steson Reum 8; Hayden Hollow 6; Nathan Clark 2.

HOT SPRINGS: Jack McAllister 17; Kyle Lawson 9; Lincoln Slonaker 8; Mario Garcia 8.

GIRLS

Class AA

Billings Senior 43, Billings West 42

Billings West;;11;12;16;3;—;42
Billings Senior;;15;8;10;10;—;43

BILLINGS WEST: Layla Baumann 12; Sydney Pierce 9; Kendell Ellis 8; Kaitlin Grossman 5; Ryan Dolan 4; Taylee Chirrick 2; Kaycee Rider 2.

BILLINGS SENIOR: Allie Cummings 15; Brenna Linse 11; Kennedy Venner 4; Lauren Cummings 4; Kara Conway 3; Lily Johnson 2; Olivia LaBeau 2.

Billings Skyview 59, Belgrade 36

Billings Skyview;;13;14;21;11;—;59
Belgrade;;4;12;2;18;—;36

BILLINGS SKYVIEW: Jessi Henckel 15; Brooke Berry 12; Breanna Williams 9; Cami Harris 9; Allie Montague 8; Bella Bryan 3; Morning Grace Spotted Bear 3.

BELGRADE: Naomi Reanier 14; Grace Garvert 9; Emmery Blossom 6; Riley McMahon 2; Sarah Riley Morris 2; Mackenzie Turner 2; Olivia Wegner 1.

Helena 44, Kalispell Flathead 30

Helena;;8;7;18;11;—;44
Kalispell Flathead;;8;10;9;3;—;30

HELENA: Liz Heuiser 17; Reegan Walsh 6; Maloree English 5; Alex Bullock 4; Brooke Ark 4; Kylie Lantz 2; Avery Kraft 2; Kim Feller 2.

KALISPELL FLATHEAD: Clare Converse 10; Bridget Crowley 6; Maddy Moy 5; Molly Winters 4; Akilah Kubi 3; Kuyra Seigel 1.

Helena Capital 63, Kalispell Glacier 44

Helena Capital;;15;17;18;13;—;63
Kalispell Glacier;;11;12;6;15;—;44

HELENA CAPITAL: Dani Bartsch 18; Mara McGinley 12; Audrey Hofer 12; Paige Bartsch 12; Jaymee Sheridan 6; Keetyn Sayers 2; Rachael Stacey 1.

KALISPELL GLACIER: Ellie Keller 14; Kaylee Fritz 7; Kenzie Williams 6; Emma Anderson 6; Noah Fincher 5; Kiersten Smith 3; Janessa Henson 3.

Great Falls CMR 66, Bozeman Gallatin 56

Great Falls CMR;;15;15;19;17;—;66
Bozeman Gallatin;;17;8;13;18;—;56

GREAT FALLS CMR: Alex Madsen 14; Chloe Pace 12; Shania Gardipee 10; Lauren Lindseth 9; Kendal Stoll 9; Lauren Wilkins 6; Jordan Belote 3; Lexi Thornton 2; Rosie Burke 1.

BOZEMAN GALLATIN: Aspen Evenson 18; Makinlee Naffziger 14; Keaton Lynn 10; Avery Walker 7; Ryann Eddins 4; Molly O'Connor 3.

Bozeman 46, Great Falls 44

Great Falls;;15;10;12;7;—;44
Bozeman;;8;14;11;13;—;46

Class A

Butte Central 38, Frenchtown 36

Frenchtown;;9;8;9;10;—;36
Butte Central;;12;8;4;14;—;38

FRENCHTOWN: Demi Smith 12; Maddy Eggers 10; Lauren Demmons 7; Sadie Smith 6; Cassidy Bagnell 1.

BUTTE CENTRAL: Delaney Hasquet 11; Brooke Badovinac 10; Maddie Kump 8; Sofee Thatcher 8; Amira Bolton 1; Taylor Harrington 1.

Browning 39, Whitefish 31

Whitefish;;9;7;5;10;—;31
Browning;;5;6;11;17;—;39

WHITEFISH: Gracie Smyley 12; Ashton Ramsey 6; Brook Smith 6; Jadi Walburn 5; Makenna Ells 2.

BROWNING: Walker Running Crane 18; Abby Bullcalf 6; Tatum Running Crane 5; Mecca Bullchild 4; Arena Matt 3; Jerel Whitegrass 2; Chalissa Kipp 1.

Ronan 50, Polson 34

Ronan;;20;13;9;8;—;50
Polson;;2;15;5;12;—;34

RONAN: Jaylea Lunceford 15; Jaeleigh Gatch 9; Alexis Wirz 7; Areanna Burke 7; Danielle Coffman 4; LaReina Cordova 2; Leina Ulutoa 2; Olivia Heiner 2; Madeline McCrea 2.

POLSON: Jazlyn Dalbey 10; Mossy Kauley 8; Megan Rost 4; Grace Hobbs 4; McKenna Hanson 3; Ali Hupka 2; Jaivin Bad Bear 2; Julia Barnard 1.

Class B

Missoula Loyola 66, St. Ignatius 48

St. Ignatius;;9;14;9;16;—;48
Missoula Loyola;;17;12;21;16;—;66

ST. IGNATIUS: Kooper Page 13; Izzy Evans 11; Kason Page 7; Madyson Currie 7; Sydney Brander 7; Gabby Smith 3.

MISSOULA LOYOLA: Natalie Clevenger 18; Lani Walker 14; Kelsey Esh 8; Brooke Twite 6; Laney Denning 6; Linnea Schaefer 4; Evelyn Demblan-Dechans 3; Ora Lindauer 3; Giovanna Horner 2; Jami Janetski 2.

Jefferson 52, Townsend 27

Townsend;;15;2;6;4;—;27
Jefferson;;12;11;19;10;—;52

TOWNSEND: Kennedy Vogl 7; Emma Huffman 6; Trinity Wilson 5; Charlotte Watson 5; Mel Woodward 4.

JEFFERSON: Rachel Van Blaricom 19; Cia Stuber 9; Dakota Edmiston 8; Izzy Morris 6; MacKenzie Layng 3; Austie May 2; Abbie Youde 2.

Anaconda 69, Bigfork 30

Bigfork;;5;5;6;14;—;30
Anaconda;;17;15;19;18;—;69

BIGFORK: Maddison Chappius 8; Callie Martinez 6; Adriane Saari 5; Callie Gambala 5; Audrey Buenz 2; Scout Nadeau 2; Anika Ranson 2.

ANACONDA: Makena Patrick 20; Alyssa Peterson 11; Sami Johnson 10; Mia Sullivan-Sanders 8; Megan Reich 8; Kora Kelly 8; Maniyah Lunceford 2; Kadence Lunceford 2.

Columbus 45, Shepherd 28

Shepherd;;4;12;2;10;—;28
Columbus;;17;9;12;7;—;45

SHEPHERD: Ashley Carroll 9; Aubrey Allison 7; Lyndsey Kale 4; Cassadie Howe 2; Kiara Dennison 2; Wilhelmina Wenz 2; Kailey Buyse 2.

COLUMBUS: Sawyer Wiggs 13; Payton West 11; Hannah Obert 7; Molly Hamilton 6; Reed Johnson 3; Brooklyn Wyllie 3; Kennette Teske 1; Caitlyn Goddard 1.

Harlem 68, Poplar 61

Harlem;;19;16;14;19;—;68
Poplar;;12;18;13;18;—;61

HARLEM: Gabi Bell 16; Taya Trottier 16; Chloe Messerly 11; Alaynee Hawley 10; Tova Anderson 7; Vanise Little 3; Ma’Lea Moore 2; Savanna Jones 1.

POPLAR: Morgen Nordwick 14; Macey Dionne 13; Teagan Escarcega 12; Keandra Martell 10; Rikki Belton 7; Allie Azure 3; Kessee Erickson 2.

Thompson Falls 55, Florence-Carlton 30

Florence-Carlton;;3;8;10;9;—;30
Thompson Falls;;13;11;17;14;—;55

THOMPSON FALLS: Megan Baxter 27; Riley Wilson 8; Jody Detlaff 8; Faith Frields 5; Elli Pardee 3; Ellie Baxter 2; Caity Alexander 2.

Whitehall 53, Three Forks 37

Whitehall;;7;11;19;16;—;53
Three Forks;;8;8;12;9;—;37

WHITEHALL: Brynna Wolfe 13; Jada Clarkson 11; Lindsay Briggs 11; Jacy Johnson 9; Meagan Johnson 5; Maxine Hoagland 2; Kendra Klapan 2.

THREE FORKS: Jasmyn Murphy 11; Jayden Woodland 10; Ashlyn Swenson 9; Kinzee Howey 4; Lily Jones 2; Brianna Warren 1.

Roundup 52, Red Lodge 27

Red Lodge;;3;8;4;12;—;27
Roundup;;13;15;9;15;—;52

RED LODGE: Emma Evenson 5; Bailey Binando 4; Isabelle Sager 4; Krista Hartman 3; Macelyn Lauritzen 3; Alice Fouts 3; Brayli Reimer 3; Brookelyn Allen 2.

ROUNDUP: Blythe Sealey 15; Tia Stahl 14; Meghan Eiselein 11; Cate Cota 5; Kennah Jensen 5; Makayla Goffena 2.

Shelby 65, Rocky Boy 48

Rocky Boy;;10;9;12;17;—;48
Shelby;;15;17;18;15;—;65

ROCKY BOY: Kirsten LaMere 17; Ella Moore 9; Kodee Henderson 8; Jayci Demontiney 6; Jour'Dai Coffee 3; Rhiannon Morsette 3; Alyssa Demontiney 2.

SHELBY: Vivi McDermott 22; Maddison Underdal 18; Jori Clary 14; Cameron Blevins 6; Adele Lamb 2; Shelbee Correa 2; Blair Luly 1.

Malta 62, Wolf Point 37

Malta;;16;20;7;19;—;62
Wolf Point;;5;7;9;16;—;37

MALTA: Allison Kunze 13; Kylie Hunter 12; Maddie Williamson 11; Addy Anderson 10; Kylee Nelson 7; Brylee French 3; Lauren Tuss 3; Aubri Werk 3.

WOLF POINT: J'Elle Garfield 10; JayLee Azure 9; Josie Kolstad 7; Katelyn MacDonald 5; Hamyanie Campbell 3; Hailey Nelson 3.

Glasgow 39, Sidney 27

Sidney;;12;1;7;7;—;27
Glasgow;;11;4;11;13;—;39

SIDNEY: Olivia Schoepp 13; Ali Merritt 6; Sophie Peters 3; Taylan Hansen 3; Allyson Nentwig 2.

GLASGOW: Daley Aune 18; Carly Nelson 7; Tyann Graham 6; Abrianna Nielsen 6; Alesys Mann 2.

Disrict 3B

Colstrip 61, Forsyth 36

Forsyth;;7;12;10;7;—;36
Colstrip;;11;13;19;18;—;61

FORSYTH: Lindsey Hein 17; Jaeleigh Hlad 9; Austin Brewer 3; Makenna Chandler 3.

COLSTRIP: Baily Egan 21; Canzas Hisbadhorse 10; Maddie BigBack 10; Malea Egan 8; Addie Pontius 7; Addie Casterline 3; Gracie Bradley 2.

Baker 59, Lodge Grass 55

Baker;;11;18;17;13;—;59
Lodge Grass;;8;19;14;14;—;55

BAKER: Emily Shumaker 16; Peyton Janeway 14; Mya Hadley 11; Eve Uecker 9; Anika Ploeger 5; Harlee Graham 4; Alex Williams 0; Kaytlynn Gaub 0; Saraya Afrank 0; McKenna Griffith 0; Makala Gallegos 0.

LODGE GRASS: Shantell Pretty On Top 30; Jordan Jefferson 12; Diamond Amyotte 5; Jasmine Half 3; Shekinah Falls Down 3; Gabby Falls Down 2; Tyressa Pretty On Top 0; Jamie Reed 0; Alexis Hernandez 0; Saraya LeftHand 0.

District 3C

Saco-Whitewater-Hinsdale 67, Scobey 31

Scobey;;3;15;13;0;—;31
Saco-Whitewater-Hinsdale;;16;16;17;18;—;67

SCOBEY: Gracee Lekvold 14; Daisy Hersel 6; Whitley Maher 6; Karys Lamb 3; Ryleigh Backman 2.

SACO-WHITEWATER-HINSDALE: Kia Wasson 20; Jaycee Erickson 19; Kaitlyn McColly 14; Teagan Erickson 6; Zandora Longtree 3; Paige Wasson 3; Kendall Scheffelmear 2.

Lustre Christian 51, Dodson 49

Lustre Christian;;13;13;11;14;—;51
Dodson;;14;3;13;19;—;49

LUSTRE CHRISTIAN: Alexa Reddig 19; Ashley O’Hara 10; Grace Brown 10; Tiara Whitmus 5; Aubri Holzrichter 5; Anna Teichroew 2.

District 4C

Ekalaka 45, Melstone 38

Ekalaka;;8;11;9;17;—;45
Melstone;;11;6;10;11;—;38

EKALAKA: Heidi LaBree 18; Ella Owen 8; Codi Melton 8; Kari Kittelmann 7; Tyra O'Connor 4.

MELSTONE: Kayla Kombol 16; Koye Rindal 13; Leni Krehbiel 8; Kelsey Thurston 1.

Jordan 43, Custer-Hysham 12

Custer-Hysham;;4;8;0;0;—;12
Jordan;;6;37;0;0;—;43

CUSTER-HYSHAM: Brooklyn Ragland 5; McKenzie Morrison 4; Charlee Yochum 2; Hannah Porter 1.

JORDAN: Lacey Lawrence 10; Abby Pierce 9; Jaelin Twitchell 6; Brenna Murnion 5; Lindsay Lawrence 5; Brynn Ryan 2; Delaney Kamerman 2; Brooke Murnion 2; Kailah Hafla 2.

District 6C

Bridger 38, Harlowton-Ryegate 32

Bridger;;6;3;13;16;—;38
Harlowton-Ryegate;;11;8;10;3;—;32

BRIDGER: Emily Adkins 16; Hope Buessing 8; Dylann Pospisil 5; Kyra Kroll 4; Cassidy Schwend 3; Mya Goltz 2.

HARLOWTON-RYEGATE: Karli Lane 12; Mesa Butler 11; Teagan Oliva 6; Alexis Hagl 2; Isa Caballero 1.

Roberts 59, Plenty Coups 58

Plenty Coups;;21;19;7;11;—;58
Roberts;;11;17;14;17;—;59

PLENTY COUPS: Keane Blacksmith 20; Lois Flatlip 19; Serena Flatlip 7; Lawren DeCrane 5; Tayzha Highwalker 4; Kyra Turnsplenty 3.

ROBERTS: Emma Devries 28; Kenzie Pitts 16; Hailey Croft 8; Jozelyn Payovich 3; Brighid Doll 3; Skyler Hess 2.

Plenty Coups 69, Broadview-Lavina 48

Broadview-Lavina;;0;0;0;0;—;48
Plenty Coups;;0;0;0;0;—;69

BROADVIEW-LAVINA: Kaytlyn Egge 21; Hailey Fiske 11; Adeline Tuszynski 5; Alyson Tooke 4; Callie Beckett 3; Liella Monsen 2; Katherine Egge 2.

Roberts 40, Park City 32

Roberts;;7;16;5;12;—;40
Park City;;7;12;8;5;—;32

ROBERTS: Hailey Croft 12; Brighid Doll 11; Emma Devries 10; Grayce Payovich 3; Bentley Bertolino 2; Kenzie Pitts 2.

PARK CITY: Abby Hoffman 12; Leigha Grabowska 7; Isabelle Adams 4; Addie Baker 4; Makayla Harper 3; Halle Larsen 2.

District 8C

Roy-Winifred 35, Belt 28

Roy-Winifred;;9;10;5;11;—;35
Belt;;10;8;1;9;—;28

ROY-WINIFRED: Madeline Heggem 12; Trinity Edwards 8; Dakota Crabtree 5; Megan Bergum 5; Cadence Tillman 3; Isabelle Heggem 2.

BELT: Lindsey Paulson 10; Livvy Shelton 7; Sabrina Wing 4; Ahmia Lords 2; Hattie Bumgarner 2; Raily Gliko 1; Kylee Permann 1; Maddison Osterman 1.

Geraldine-Highwood 37, Hobson-Moore-Judith Gap 35

Hobson-Moore-Judith Gap;;6;9;11;9;—;35
Geraldine-Highwood;;10;8;13;6;—;37

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Rabecca Lynn 7; Leisetta Martin 7; Danielle Horan 7; Molly Cunningham 6; Donni Barman 3; Elizabeth Hickey 3.

GERALDINE-HIGHWOOD: Emma Bye 9; Jonna McCullough 7; Azzia Rowland 6; Trinity Tinsen 6; Lizzie Summers 5; Ellie Aron 2; Sarah Davison 2.

District 9C

North Star 61, Fort Benton 58 (OT)

North Star;;25;8;9;11;8;—;61
Fort Benton;;11;16;13;13;5;—;58

NORTH STAR: Kenidee Wolery 20; Jade Wendland 15; Shayla Borlaug 13; Laynie Sattoriva 10; Kaytlyn Domire 3.

FORT BENTON: Emerson Giese 24; Aspen Giese 12; Ashlee Wang 11; Abby Clark 5; Maci Molinario 4; Hailee Wang 2.

Box Elder 51, Turner 33

Box Elder;;20;11;9;11;—;51
Turner;;6;15;4;8;—;33

BOX ELDER: Kayla Momberg 28; Mariah Arkinson 7; Angela Gopher 5; Tayleigh Sunchild 3; Briello Sunchild 3; Breanna Bacon 3; Annalise Johnson 2.

TURNER: Shyan Krass 15; Brandy Calvert 8; Emma Billmayer 5; Dakota Krass 4; Brooke Reed 2.

District 10C

Augusta 63, Valier 49

Valier;;15;13;11;10;—;49
Augusta;;16;23;16;8;—;63

VALIER: Emma Valdez 14; Hannah Monroe 14; Loni Orcutt 11; Natalee St. Goddard 5; Erica Ramsey 3; Kinley Kovatch 2.

AUGUSTA: Payton Levine 19; Olivia Isakson 18; Abby Barrett 6; Dayna Mills 5; Kodee Shalz 5; Gracie Hill 5; Lilly Smock 3; Macyn Mahlum 2.

Cascade 48, Simms 47 (OT)

Cascade;;13;11;7;13;4;—;48
Simms;;3;8;21;12;3;—;47

CASCADE: Jessy Barger 12; Caybree Ludvigson 9; Madison Wilson 9; Mattison McKamey 5; Lexi Mortag 5; Grace Satterwhite 5; Makaela Pribyl 3.

SIMMS: Laura Zeitzke 16; Kenzie Allen 7; Lilly Woodhouse 5; Taylee Sawyer 5; LaChrista Hanson 4; Baylee Herman 4; Kodiann Lynn 4; Faith Affliege 2.

Cascade 42, Power 36

Power;;6;12;9;9;—;36
Cascade;;13;13;8;8;—;42

POWER: Kinsey May 12; Sierra Sievers 8; Amara Bodkins 7; Jersey Somerfeld 5; Hailey May 4.

CASCADE: Caybree Ludvigson 14; Jessy Barger 8; Makaela Pribyl 6; Madison Wilson 6; Mattison McKamey 5; Grace Satterwhite 2; Lexi Mortag 1.

Simms 55, Heart Butte 49

Simms;;20;7;12;16;—;55
Heart Butte;;5;15;15;14;—;49

SIMMS: Laura Zeitzke 14; Faith Affliege 11; Lilly Woodhouse 9; Kenzie Allen 5; Taylee Sawyer 5; Kodiann Lynn 5; Baylee Herman 4; LaChrista Hanson 2.

HEART BUTTE: Lish Spoonhunter 15; Bobbi Tailfeathers 10; Sadee Cree Medicine 10; Sugar Spoonhunter 10; Raelei Running Rabit 4.

District 12C

Manhattan Christian 42, Ennis 32

Ennis;;12;10;3;7;—;32
Manhattan Christian;;10;16;9;7;—;42

ENNIS: Landri Paladichuk 11; Jenna Snider 6; Shae Lovett 6; Tanner Inman 6; Shelby Klein 3.

MANHATTAN CHRISTIAN: Kiersten Van Kirk 12; Grace Aamot 8; Hope Kenney 7; Eliana Kuperus 6; Ava Bellach 5; Taylor DeVries 2; Natalie Walhof 2.

District 13C

Seeley-Swan 61, Philipsburg 45

Philipsburg;;5;7;12;21;—;45
Seeley-Swan;;21;15;10;15;—;61

PHILIPSBURG: Asha Comings 16; Amelia Hill 11; Reece Pitcher 11; Rachel Ward 7.

SEELEY-SWAN: Bethany Hoag 18; Sariah Maughan 14; Emily Maughan 12; Klaire Kovatch 10; Aspen Conley 5; Danielle Sexton 2.

District 14C

Charlo 60, Alberton-Superior 30

Alberton-Superior;;4;7;7;12;—;30
Charlo;;16;11;17;16;—;60

ALBERTON-SUPERIOR: Isabella Pereira 15; Lanie Crabb 6; Payton Milender 6; Cassie Green 3.

CHARLO: Connor Fryberger 15; Mila Hawk 11; Hayleigh Smith 10; Carlee Fryberger 9; Liev Smith 7; Kassidi Cox 4; Katelyn Young 3; Brooke Alder 1.

St. Regis 48, Plains 37 (OT)

Plains;;11;1;8;11;6;—;37
St. Regis;;5;7;6;13;17;—;48
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News