{{featured_button_text}}

The following is a list of acts performing Sunday at the Montana Folk Festival:

Noon:

• Guitar Masters, Copper Street SeaCast

• Troy de Roche, Montana Folklife stage

• World Strings, Broadway Street

• Carl & Buddies, Dance Pavilion

12:15 p.m.: Jasmine Bell & North Bear, Granite Street

1 p.m.:

• Halladay Quist, Montana Folklife stage

• Charlie Walden, Dance Pavilion

• Rahzel, Original

1:15 p.m.:

• Yuliyana Krivoshapkina & Aidyn Byrtaan-ool, Broadway Street

• Jason Samuels Smith, Copper Street SeaCast

• NY Crimean Tatar Ensemble, Granite Street

2 p.m.:

• Indigenous Foodways, Montana Folklife stage

• Rosa Tatuata with Michela Musolino, Original Mine

• Led Kaapana, Broadway Street

• Kyle Hubal & the Dixie Club Ramblers, Dance Pavilion

2:15 p.m.:

• Carl & Buddies, Granite

• Himalayan Heritage Band, Copper Street SeaCast

Register for more free articles.
Stay logged in to skip the surveys.

3 p.m.:

• Brigid and Johnny Reedy, Montana Folklife stage

• Charlie Walden, Broadway Street

• David Davis & the Warrior River Boys, Original Mine

3:15 p.m.:

• Carolyn Martin Band, Dance Pavilion

• Vocal Journeys, Granite Street

• Rahim AlHaj Trio, Copper Street SeaCast

4 p.m.:

• Women's Work in the New West, Montana Folklife stage

• Felipe Hostins, Original Mine

• Himalayan Heritage Band, Broadway Street

4:15 p.m.: Ledward Ka’apana, Copper Street SeaCast

4:30 p.m.: Eddie Cotton Jr., Dance Pavilion

5 p.m.:

• Little Jane and the Pistol Whip, Montana Folklife stage

• Supaman, Broadway Street

• Kyle Huval & the Dixie Club Ramblers, Original Mine

5:15 p.m.: Jason Samuels Smith, Copper Street SeaCast

5:30 p.m.: Garifuna Collective, Granite Street

5:45 p.m.: Gerardo Contino y Los Habaneros, Dance Pavilion

6 p.m.: Taj Weekes & Adowa, Original Mine

Subscribe to Daily Headlines

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
1
0
0

Load comments