{{featured_button_text}}
folk festival icon

folk festival icon

The following is a list of acts performing Saturday at the Montana Folk Festival:

Noon:

• Troy de Roche, Montana Folklife stage

• Felipe Hostins, Dance Pavilion

• NY Crimean Tatar Ensemble, Copper Street SeaCast

• Himalayan Heritage Band, Broadway Street

• Rosa Tatuata with Michaela Musolino, Original Mine

• Mick Moloney, Billy McComiskey, Athena Tergis, Niall O'Leary, Granite Street

1 p.m.:

• Brigid and Johnny Reedy, Montana Folklife stage

• Jasmine Bell & North Bear, Copper Street SeaCast

• Rahim AlHaj Trio, Broadway Street

• Percussion Traditions, Granite Street

1:30 p.m.:

• Kyle Huval & the Dixie Ramblers, Dance Pavilion

2 p.m.:

• Women’s Work in the New West, Montana Folklife stage

• Led Kaapana, Broadway Street

• Musical Inspiration, Copper Street SeaCast

• David Davis & the Warrior River Boys, Original Mine

2:15 p.m.:

• NY Crimean Tatar Ensemble, Granite Street

3 p.m.:

• Tracy Morrison, Montana Folklife stage

• Carl & Buddies, Dance Pavilion

• Jasmine Bell & North Bear, Broadway Street

• Charlie Walden, Copper Street SeaCast

• Rahzel, Original Mine

3:15 p.m.:

Register for more free articles.
Stay logged in to skip the surveys.

• Felipe Hostins, Granite Street

4 p.m.:

• Eddie Cotton Jr., Original Mine

• Bold Montana Women and their Work, Montana Folklife stage

• Fiddle Masters, Broadway Street

• Rahim AlHaj Trio, Copper Street SeaCast

4:15 p.m.:

• Taj Weekes & Adowa, Dance Pavilion

• Jason Samuels Smith, Granite Street

5 p.m.:

• Rosa Tatuata with Michela Musolino, Copper Street SeaCast

• Linda Svendsen and Mike Parsons, Montana Folklife stage

5:15 p.m.:

• Yuliyana Krivoshapkina & Aidyn Byrtaan-ool, Broadway Street

• David Davis & the Warrior River Boys, Granite Street

5:45 p.m.: Rahzel, Dance Pavilion

6 p.m.:

• Garifuna Collective, Original Mine

• Accordion Traditions, Broadway Street

6:45 p.m.: Gerardo Contino y Los Habaneros, Granite Street

7 p.m.: Carolyn Martin Band, Original Mine

7:15 p.m.: Yuliyana Krivoshapkina & Aidyn Byrtaan-oot, Copper Street SeaCast

7:45 p.m.: Garifuna Collective, Dance Pavilion

8 p.m.: Mick Moloney, Billy McComiskey, Athena Tergis, Niall O’Leary, Copper Street SeaCast

8:15 p.m.: Taj Weekes & Adowa, Original Mine

9 p.m.: Carolyn Martin Band, Copper Street SeaCast

9:15 p.m.: Eddie Cotton Jr., Dance Pavilion

9:30 p.m.: Gerardo Contino y Los Habaneros, Original Mine

Subscribe to Daily Headlines

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
1
0
0
1
0

Load comments