406 MT Sports

Montana High School Association

Playoffs

Class AA

Quarterfinals

Friday, Nov. 3

Billings Senior 35, Bozeman 25

Helena Capital 24, Kalispell Flathead 10

Helena 42, Billings West 7

Missoula Sentinel 26, Missoula Big Sky 6

Semifinals

Friday, Nov. 10

Billings Senior 49, Missoula Sentinel 7

Helena 30, Helena Capital 7

Championship

Friday, Nov. 17

Billings Senior 21, Helena 12

Class A

First round

Saturday, Oct. 28

Dillon 53, Butte Central 13 

Miles City 42, Lewistown 26

Glendive 28, Laurel 20

Frenchtown 27, Browning 0 

First-round byes: Sidney (8-1), Columbia Falls (6-1), Hamilton (8-1), Billings Central (8-1)

Quarterfinals

Friday, Nov. 3

Billings Central 45, Frenchtown 10

Saturday, Nov. 4

Hamilton 47, Glendive 0 

Sidney 38, Dillon 22

Columbia Falls 48, Miles City 8

Semifinals

Saturday, Nov. 11

Columbia Falls 17, Sidney 0 

Hamilton 35, Billings Central 28 

Championship

Saturday, Nov. 18

Columbia Falls 26, Hamilton 14

Class B

First round

Friday, Oct. 27

Huntley Project 32, Big Timber 20 

Saturday, Oct. 28

Eureka 40, Cut Bank 6

Manhattan 33, Roundup 28 

Fairfield 56, Florence 14 

Whitehall 26, Shepherd 18

Shelby 23, Bigfork 20

Colstrip 27, Townsend 13

Missoula Loyola 48, Malta 6

Quarterfinals

Saturday, Nov. 4

Eureka 36, Manhattan 0

Fairfield 36, Huntley Project 21

Shelby 16, Whitehall 13

Missoula Loyola 27, Colstrip 18

Semifinals

Saturday, Nov. 11

Shelby 28, Missoula Loyola 27 

Eureka 31, Fairfield 6

Championship

Saturday, Nov. 18

Eureka 47, Shelby 7 

8-Man

First round

Saturday, Oct. 28

Drummond-Philipsburg 64, Lone Peak 0

Fairview 44, Great Falls Central 16

Hobson-Moore-Judith Gap 34, Plains 20

Circle 68, Centerville 14

Forsyth 54, Choteau 14

Charlo 68, Joliet 38

Belt 58, Scobey 34

Ennis 56, Arlee 0

Quarterfinals

Saturday, Nov. 4

Drummond-Philipsburg 46, Farview 8

Circle 34, Hobson-Moore-Judith Gap 22

Forsyth 50, Charlo 32

Ennis 72, Belt 52 

Semifinals

Saturday, Nov. 11

Drummond-Philipsburg 46, Circle 14

Forsyth 50, Ennis 38

Championship

Saturday, Nov 18

Drummond-Philipsburg 44, Forsyth 30

6-Man

First round

Friday, Oct. 27

Bridger 66, Valley Christian 0

Saturday, Oct. 28

White Sulphur Springs 58, Reed Point-Rapelje 6

Wibaux 51, Geraldine-Highwood 45

Big Sandy 55, Richey-Lambert 32

Westby-Grenora 66, Sunburst 31 

West Yellowstone 84, Shields Valley 36

Valier 61, Jordan 59

Grass Range-Winnett 50, Noxon 12

Quarterfinals

Friday, Nov. 3

Bridger 42, Big Sandy 7

Saturday, Nov. 4

White Sulphur Springs 34, Wibaux 31 

Westby-Grenora 59, West Yellowstone 6

Valier 40, Grass Range-Winnett 7

Semifinals

Saturday, Nov. 11

Bridger 64, White Sulphur Springs 36

Westby-Grenora 59 Valier 19 

Championship 

Saturday, Nov. 18

Westby-Grenora 68, Bridger 37

0
0
0
0
0

Load comments