Subscribe for 33¢ / day
406 Sports Logo Boxes

Editor's note: Box scores are published as we receive them. If you don't see yours here at the end of the night, please email it to us at jeff.welsch@406mtsports.com.

Class AA

Billings West 55, Great Falls 30

Billings West10 15 18 12 55 
Great Falls10 30 

Billings West: Shea Dolan 2, TyLee Manuel 19, TyRaa Manuel 2, Kinzee Koch 2, Ambreya Windy Boy 6, Kylee Rux 1, Aliyah Holton 1, Megan Brown 3, Willa Albrecht 8, Shayla Montague 3, Maddie Albrecht 8.

Great Falls: Hocker 3, Bleskin 3, Johnson 1, Nicholson 2, Hawthorne 3, Lins 3, Sunchild 3, Watt 12.

Great Falls CMR 46, Senior 32

Billings Senior12 11 32 
Great Falls CMR10 10 17 46 

Billings Senior: Tavy Findon 1, Mariah Linse 5, Kola Bad Bear 2, Sam Bonenberger 2, Bailey Eleazer 7, Courtney Bad Bear 3, Ellie Ostermiller 12.

Great Falls CMR: Kylie Allen 7, Allie Olsen 9, Tess Halverson 3, Kayci Edwards 5, Addison Gardner 13, Brynn Klinefelter 9.

Bozeman 73, Billings Skyview 29

Skyview13929 
Bozeman15 2212 2473 

Skyview: Kinsey Frost 8, Aspen Willems 3, Mikayla Sanchez 3, Sophia Stott 6, Nevaeh Alden 4, Jordan Roe 2, Kenzie Ketchum 3.

Bozeman: Ayla Embry 19, Sophia Robinson 2, Ashlynn Lewis 3, Angelle Diamond 10, Hannah Wheeler 9, Alex Carey 19, Ava Westphal 7, Addi Ekstrom 2, Lucy Child 2.

Helena 76, Missoula Big Sky 31

Big Sky10 109231 
Helena34 1711 1276 

Big Sky: Peterson 1, Sandau 4, Kitchel 2, Zanto 8, Riekena 16.

Helena: Paige Aasved 5, Payton Aasved 4, Vanessa Walsh 8, McKayla Kloker 10, Kamden Hilborn 15, Emily Feller 12, Abby Marcille 2, McKenzie Plummer 1, Jamie Pickens 19.

Helena Capital 48, Missoula Hellgate 27

Hellgate8627 
Capital17 413 1448 

Hellgate: Shay Evans 6, Severine Armstrong 3, Petyton Arledge 2, Kaitlin Olson 3, Kylie Lunday 10, Jada Merseal 3.

Capital: Ayanna Syvrud 3, Megan Lindbo 2, Katie Culver 1, Kacie Gross 11, Taylor Sullivan 15, Sydney Sheridan 2, Emily Kidder 6, Dani Bartsch 8.

Missoula Sentinel 46, Kalispell Flathead 29

Sentinel12 917 846 
Flathead410 1529 

Sentinel: Lauren Bingham 2, Shelby Schweyen 7, Emma Blakely 3, Grace Stayner 2, Kylie Frohlich 11, Jordyn Schweyen 8, Kayla Daily 1, Emma Krebsbach 4, Lexi Deden 5, Challis Deden 2. 

Flathead: Sadie Wilson 1, Mary Heaton 3, Clara Vanderbosch 17, Jenna Johnson 4, Taylor Henley 4.

Eastern A

Championship

Havre 42, Hardin 34

Havre13 13 42 
Hardin10 14 34 

Havre: Kyndall Keller 15, Kaylee Nystrom 6, Marca Herron 2, Danielle Wallace 14, Kyley Verploegen 5.

Hardin: Ivery Fritzler 5, Karissa DuShane 9, Aiyanna Ereaux 7, Marie Five 13.

Third place

Belgrade 44, Glendive 32

Glendive101101132
Belgrade147131044

Glendive: Bailey Pearcy 3, Kendra Kaufman 6, Jaley Wyse 2, Karsen Murphy 12, Savannah Toms 9.

Belgrade: Alexa Deming 2, Kiah Hohenstein 6, Ashley Sendon 2, Gabby Weber 15, Bailey Christensen 10, Meaghan McGinley 3, Hannah Gee 4, McKenna Carlson 2.

Belgrade 50, Laurel 45

Laurel514161045
Belgrade91481950

Laurel: Aspen Cotter 15, Paige O'Toole 3, McKenna Robertus 1, Kaitlyn Dawes 5, Riley Chapman 1, Maeson Cotter 10, Sammi Spitzer 5, Abby Lorash 5.

Belgrade: Kiah Hohenstein 21, Gabby Weber 8, Bailey Christensen 7, Hannah Gee 8, Alexa Deming 4, Maya Reed 2.

Glendive 57, Billings Central 43

Glendive16 12 13 16 57 
Billings Central12 10 13 43 

Glendive: Bailey Pearcy 4, Kendra Kaufman 15, Thea Robson 9, Jaley Wyse 4, Karsen Murphy 10, Savannah Toms 15.

Belgrade: Tess Hansen 2, Chloe Paharik 6, Zoie Althoff 9, Isabelle Erickson 10, Olivia Moten-Schell 4, Melissa Hanser 3, Avery Hadley 9.

Western A

Championship

Butte Central 54, Browning 46

Browning912 1646
Butte Central22 121454 

Browning: Olivia Hall 4, Taylor Jordan 13, Ronnal Jordan 5, Dulci Skunkcap 11, Tamilka Guardipee 4, Tatum Running Crane 9.

Butte Central: Kloie Thatcher 27, Olivia Bolton 11, Cassidy Strizic 2, Megan Michelotti 14.

Third place

Columbia Falls 43, Hamilton 42 (OT)

Hamilton912   442 
C. Falls129     543 

Hamilton: Tessa Della Silva 7, Tristan Searle 1, Mallory McGill 10, Cariann Kunkel 18, Lauren Ryter 4, Jordan Taggart 2.

Columbia Falls: Dani Douglas 11, Hannah Geleman 11, Ryley Kehr 8, Trista Cowan 9, LaKia Hill 3, Josie Windauer 1.

Columbia Falls 60, Dillon 18

C. Falls23 1511 11 60 
Dillon5418 

Columbia Falls: Dani Douglas 6, Savannah Ellis 5, Hannah Geleman 9, Ryley Kehr 9, Trista Cowan 11, LaKia Hill 3, Peyton Rhodes 2, Hannah Schweikert 5, Diana Vasquez 5, Graceanne Sevesind 3, Madysen Hoerner 2.

Dillon: Kyndall Petersen 4, Brynley Fitzgerald 12, Josey Jones 2.

Hamilton 42, Frenchtown 39

Frenchtown712 13 39 
Hamilton141542

Frenchtown: Megan Delaney 16, Alivia Williams 10, Calliana Bagnell 5, Kylie Willett 4, Claire Bagnell 4.

Hamilton: Tristan Searle 6, Mallory McGill 9, Cariann Kunkel 6, Lauren Ryter 7, Kara Nye 14. 

Western B

Third place

Florence-Carlton 62, Missoula Loyola 55

Florence10 1717 1862 
Loyola11 719 1855 

Florence-Carlton: Emma Stensrud 8, Brooklyn Newbary 2, Jewel Zeiler 4, Rilee Mangun 11, Makenna Liles 21, Danielle Zahn 16.

Loyola: Brooke Twite 6, Sam Clevenger 5, Syd Koppang 4, Violet Whitegrass 2, Tessa Burke 20, Kenna Guenther 5, Laney Denning 13.

Missoula Loyola 48, Eureka 32

Eureka11210 32 
Loyola11 914 1448 

Eureka: Sam Clevenger 6, Violet Whitegrass 1, Syd Koppang 12, Tessa Burke 16, McKenna Round 2, Kenna Guenther 2, Kylie Esh 7, Laney Denning 2.

Loyola: Aubry Escobar 2, Sienna Utter 5, Rhianna Hawkins 1, Maggie Graves 8, Karlee Frost 2, Erynn Thier 14.

Florence-Carlton 65, Anaconda 51

Anaconda1120 11 51
Florence14 1715 1965 

Anaconda: Sydney Peterson 11, Megan Reich 7, Arieona Matson 6, Isabel Saltenberger 6, Logan Stetzner 12, Johannah Forsberg 9.

Florence-Carlton: Emma Stensrud 4, Joey Janetski 8, Jewel Zeiler 2, Rilee Mangun 10, Makenna Liles 19, Danielle Zahn 22.

Eastern C

Championship

Froid-Lake 47, Plentywood 29

F-L11 18 10 47 
Plentywood10 29 

Froid-Lake: Sydney Dethman 4, Tawnee Robertson 8, Meg Ator 2, Morgan Mason 11, Mackenzie Dethman 18, Haley Labattle 4.

Plentywood: Alyssa Hurst 2, Jasmine Russell 8, Hallie Wangerin 7, Mikayla Stevens 2, Brenna Osksa 10.

Third place

Scobey 48, Westby-Grenora 38

Scobey11 10 12 15 48 
W-G11 14 38 

Scobey: Elli Linder 10, Tia Hallock 4, Gracee Lekvold 14, ShaAnn Danelson 5, Ryleigh Backman 4, Kortney Nelson 8, Kylee Cook 3.

Westby-Grenora: Kinley Peterson 8, Kiara Salsbury 6, Elizabeth Field 3, Jenna Rust 17, Katie Nielsen 4.

Westby-Grenora 76, Savage 69

Savage12 15 14 28 69 
Westby-Grenora23 14 21 18 76 

Savage: Reghan Prevost 9, Haylie Conradsen 10, Soda Rice 22, Brynn Salsbury 4, Tyler Lien 17, Kiana Miller 7.

Westby-Grenora: Kinley Peterson 10, Samantha Ledahl 3, Kiara Salsbury 21, Elizabeth Field 8, Jenna Rust 30, Katie Nielsen 4.

Scobey 50, Saco-Whitewater-Hinsdale 45

Scobey14 13 15 50 
S-W-H10 11 17 45 

Scobey: Elli Linder 5, Tia Hallock 8, Gracee Lekvold 10, ShaAnn Danelson 16, Kortney Nelson 7, Kylee Cook 4.

Saco-Whitewater-Hinsdale: Jada Sudbrack 11, Mickayla Johnson 16, Kia Wasson 6, Kaitlyn McColly 12.

Northern C

Championship

Winnett-Grass Range 56, Box Elder 47

Winnett-G.R.14 1210 2056 
Box Elder12 818 947 

Winnett-Grass Range: Tia Stahl 5, Sydney Browning 14, Brynn Jolma 14, Piper Johnson 6, Taylor Stahl 10, Kendra Murnion 7.

Box Elder: Maddie Wolf Chief 8, Lillian Gopher 9, Joelnell Molmberg 12, Brittany Lafromboise 4, Cecilia Vielle 14.

Third place

Belt 43, Hobson-Moore-Judith Gap 27

H-M-JG8727 
Belt8816 1143 

Hobson-Moore-Judith Gap: Chloe Derks 1, Savannah Hildreth 3, Kristen Vincent 9, Marnie Hertel 7, Brianna Bequium 7.

Belt: Morgan Cooper 2, Shelby Paulson 3, Dani Urick 19, Kolby Pimperton 5, Ryan Schraner 12, Adrian Malek 2.

Belt 49, Fort Benton 35

Belt16 13 12 49 
Fort Benton813 735 

Belt: Morgan Cooper 10, Kyelie Marquis 1, Shelby Paulson 8, Dani Urick 19, Kolby Pimperton 5, Adrian Malek 6.

Fort Benton: Cassie Knack 4, Aspen Giese 16, Abby Clark 5, Megan Clark 2, Leah Gannon 4, McKenna Hanford 4.

Hobson-Moore-Judith Gap 60, Turner 52

Turner19 15 12 52 
H-M-JG14 1517 1460 

Turner: Raegan Conlan 7, Sarah Billmayer 17, Rylee Conlan 10, Melanie Watkins 5, Shyan Krass 13.

Hobson-Moore-Judith Gap: Chloe Derks 17, Savannah Hildreth 10, Sami Connerton 7, Kristen Vincent 6, Marnie Hertel 9, Claire Stevenson 2, Brianna Bequium 9.

Western C

Championship

Twin Bridges 37, Ennis 35

Ennis12 481135 
Twin Bridges13 1210 237 

Ennis: Danyel Martin 10, Josie Jenkins 1, Josie Hokanson 13, Whitney McKitrick 4, Paige Anderson 1, Jourdain Klein 6.

Twin Bridges: Clancy Phillips 9, Michaela Madden 10, Avery George 2, Blu Keim 5, Kailee Oliverson 9, RaeAnne Bendon 2.

Third place

Alberton-Superior 63, Manhattan Christian 39

M. Christian711 12 39
A.-Superior13 1517 1863 

Manhattan Christian: Jill Frye 2, Ashley Braaksma 2, Kelsey Heidema 15, Rylie Thompson 2, Alex Veltkamp 13, Kelcie Hill 5.

Alberton-Superior: Madison Lommen 20, Kenzie Mueller 12, Montanna Baughman 12, Hailey Kelly 12, Madison Mask 9. 

Alberton-Superior 50, Charlo 48

Charlo1619 48 
A.-Superior16 101550 

Charlo: Kaitlin Cox 31, Destiny Manuel 3, Tyrah Hammond 7, Liev Smith 3, Allie Delaney 4.

Alberton-Superior: Madison Lommen 7, Kenzie Mueller 26, Hailey Kelly 4, Montanna Baughman 2, Madison Mask 10, Margaret Parkin 1.

Manhattan Christian 44, Arlee 42

Arlee14 515 842 
M. Christian1411 1244 

Arlee: Noelle West 4, Emily Fiddler 2, Summer DarcAngelo 4, Sydni Rogers 2, Nellie Desjarlais 11. Ashley Tanner 2, Alyssia Vanderburg 17.

M. Christian: Jill Frye 3, Shelby Walls 3, Ashley Braaksma 12, Kelsey Heidema 10, Alex Veltkamp 10, Kelcie Hill 6.

0
0
0
0
0

Load comments