Subscribe for 17¢ / day

Seniors Tanner Haverfield, Troy Andersen, and Nate McGree were among those picked as First Team All-Southwestern A Conference and All-State players on Monday.

The players, along with Hamilton High sophomore Hunter Omlid, were instrumental in their respective teams’ successful seasons.

Haverfield and Andersen steered the Dillon Beavers to their second straight State Class A Championship, closing out an undefeated 2016-17 campaign with a win over Billings Central in this past Saturday’s championship game at the Butte Civic Center.

McGree turned in a strong senior season at Butte Central, helping the Maroons to a strong showing at the state tournament.

Omlid and Carter Kearns, a First Team All-Conference selection, were vital members of a Hamilton squad which also reached the state tournament in Butte.

Dillon’s Michael Haverfield and Butte Central’s Sam Johnston were Second Team All-Conference selections.

Coach of the Year honors went to Dillon’s Terry Thomas.

Southwestern A

First Team All-Conference

Tanner Haverfield, Dillon*

Troy Andersen, Dillon*

Nate McGree, Butte Central*

Hunter Omlid, Hamilton*

Carter Kearns, Hamilton

*denotes All-State selection

Second Team All-Conference

Sam Johnston, Butte Central

Michael Haverfield, Dillon

Dalton Bragg, Stevensville

James Fry, Stevensville

Tylor Nixon, Corvallis

Coach of the Year: Terry Thomas, Dillon

Northwestern A

First Team All-Conference

Matthew Rensvold, Polson*

Tanner Wilson, Polson*

Austin Means, Frenchtown*

Derek Kastella, Whitefish*

Jeremiah North Piegan, Polson

*denotes All-State selection

Second Team

Jacob Price, Frenchtown

Jaydon Bautists, Polson

Logan Stephens, Columbia Falls

Ethan Pyron, Frenchtown

Sawyer Silliker, Whitefish

Coach of the Year: Randy Kelley, Polson

Central A

First Team-All-Conference

Brock Salsbury, Belgrade*

Trey Layman, Belgrade*

Jaden Graham, Fergus*

Brandon Aims back, Browning*

Dexter Fowler, Belgrade

*denotes All-State selection

Second Team

Jakim Ricketts, Park

Tanner Trafton, Fergus

Justin Calfbossribs, Browning

Landon Magee, Browning

Rydell Floyd, Park

Co-Coach of the Year: Mike Deming, Belgrade; Mark Magee, Browning

Eastern A

First Team All-Conference

Tyler Burk, Miles City*

Chrishon Dixon, Billings Central*

Christian Jones, Laurel*

Darnell Left Hand, Hardin*

Shay Dantic, Billings Central

*denotes All-State selection

Second Team

David Evans, Hardin

Dawson McGlothlin, Sidney

Brett Norby, Sidney

Stephen Steinbron, Glendive

Layne Willis, Laurel

0
0
0
0
0

Load comments